• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • հայերեն
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Вірменією
Опубліковано 17 квітня 2024 року о 09:05

Культурно-гуманітарні зв’язки між Україною та Вірменією мають багатовікову історію. Розвиток співробітництва України з Республікою Вірменія в культурно-гуманітарній сфері є однією з важливих складових загального спектру двосторонніх відносин.

Сьогодні, співробітництво у цій сфері реалізується на основі низки підписаних міждержавних документів, серед яких:

- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Вірменії про взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту і вчені звання від 01.03.2001;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом РВ про співробітництво у галузі туризму від 19.07.1999;

- Угода між Урядом України та Урядом Республіки Вірменія про культурне співробітництво від 05.08.1996;

- Угода про співробітництво у галузі культури між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури, у справах молоді і спорту Республіки Вірменія.

Крім того, діють угоди про співробітництво між містами-побратимами та навчальними закладами України та Республіки Вірменія, що створює належні умови для розвитку двосторонніх контактів у гуманітарній та освітній сферах, зокрема:

- Договір про співробітництво між містами-побратимами Одесою та Єреваном від 28.07.2000;

- Угода про встановлення побратимських зв’язків між містом Київ та містом Єреван від 01.03.2001;

- Угода про співробітництво між Київським Національним Університетом імені Тараса Шевченка та Єреванським Державним Університетом від 22.07.1997;

- Договір про партнерство, співробітництво та науковий обмін між Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут» та Державним інженерним університетом Вірменії від 26.01.2004.

Посольство України у взаємодії з українською громадою та представниками наукових, мистецьких та експертних кіл Вірменії на постійній основні відзначає державні та релігійні свята, як-от: День незалежності України, День вишиванки, День народження Т.Г.Шевченка, День Соборності України, День Державного Прапора України, День Гідності та Свободи, а також проводить вшанувальні заходи з пам’яті жертв російських терактів та терористичних атак, Голодомору 1932-1933 років в Україні - геноциду українського народу, «Запали свічку», роковин від початку повномасштабної російської війни проти України, окупації Криму та міста Севастополя, початку російсько-української війни та інші.

Крім цього, у взаємодії з громадою регулярно відбуваються культурні та мистецькі заходи, майстер-класи, художні виставки, мистецькі експозиції. Серед останніх подій українсько-вірменської співпраці у культурно-гуманітарній сфері:

- у червні 2024 році голова адміністративного району Норк-Норк м.Єреван Т.Тер-Маргарян та посол Республіки Вірменія в Україні В.Карапетян відвідали м.Буча, обговорили перспективи співробітництва між Бучанською громадою та районом Норк-Норк м.Єреван, також вірменською стороною була надана гуманітарна допомога для медичних закладів Бучі.

- 23 лютого 2024 року, у другі роковини з початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим і міста Севастополя та напередодні десятих роковин від початку російсько-української війни на Донбасі (14 квітня) у Єревані, у взаємодії з «HuasArar» Art Centr» та Почесними консулами України у Республіці Вірменія С.Саакяном та С.Гудратяном проведено арт-захід, який продемонстрував реальні наслідки злочинів рф в Україні;

- за сприяння Союзу вірмен України на початку 2024 року з Республіки Вірменія, та за участі Посла Вірменії в Україні, було передано вантажі медичних засобів для військових шпиталів України;

- у грудні 2023 року у Єревані відбулась презентація двомовної книги «Таїна слова» українського поета, політичного та громадського діяча Василя Куйбіди;

- 7 вересня 2023 року дружина Прем’єр-міністра Вірменії А.Акопян у рамках участі у ІІІ саміті Перших леді і джентльменів передала 1000 одиниць комп’ютерів, планшетів та смартфонів, які були розподілені Міністерством освіти і науки між школярами в різних областях України;

- у квітні 2023 року у рамках проєкту Першої леді України Олени Зеленської з поширення української книги у провідних бібліотеках світу, читацький фонд Національної бібліотеки Вірменії поповнився книжками української літератури у вірменському перекладі для дітей та дорослих, а також відкрито «Українську книжкову поличку» у Центральній бібліотеці ім. Аветіка Ісаакяна (м.Єреван);

- у січні 2023 року Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет спільно з Міністром освіти науки, культури і спорту Республіки Вірменія Жанною Андреасян, Головою Благодійної організації «Благодійний фонд «ім. Святого Григорія Просвітителя» Суреном Сарданяном підписали Меморандум про наміри щодо розвитку Міжнародної українсько-вірменської школи.

Важливий вплив на розвиток україно-вірменських відносин також має українська громада у Вірменії, яка почала формуватися в 19 ст. Сьогодні для Вірменії характерне дисперсне проживання етнічних українців, що пов’язано з їх малою чисельністю. Однак можна виділити такі міста як Єреван, де проживає більшість етнічних українців, а також Ванадзор, Гюмрі, Раздан, Іджеван та Севан.

Українці користуються рівними правами на території Вірменії. З початком повномасштабного вторгнення рф в України, окремі категорії громадян України отримали гуманітарну допомогу від Уряду Вірменії.

Українсько-вірменська договірна база у сфері взаємовідносин з національними меншинами відповідає потребам сьогодення. Вірменія є підписантом низки міжнародних договорів та угод про захист прав національних меншин, а також інших документів щодо захисту прав людини, серед яких:

- Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Вірменії про взаємне визнання і еквівалентність документів про освіту і вчені звання від 01.03.2001;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом РВ про співробітництво у галузі туризму від 19.07.1999;

- Угода про співробітництво між Київським Національним Університетом імені Тараса Шевченка та Єреванським Державним Університетом від 22.07.1997;

- Договір про партнерство, співробітництво та науковий обмін між Національним технічним університетом України «Київський політехнічний інститут» та Державним інженерним університетом Вірменії від 26.01.2004;

- Угода між Урядом України та Урядом Республіки Вірменія про трудову діяльність та соціальний захист громадян України та Республіки Вірменія, які працюють за межами своїх держав від 26.04.1996;

- Угода між Урядом України і Урядом Республіки Вірменія про культурне співробітництво від 05.08.1996.

Так, у 1995 році з метою проведення роботи, спрямованої на задоволення потреб вірменського українства, збереження та пропаганду української культури, традицій, звичаїв було створено безпартійну неприбуткову громадську організацію - Федерацію українців Вірменії «Україна», яка є членом Світового конгресу українців та Української світової координаційної ради. Перші кроки організації були спрямовані на розбудову осередків в основних містах проживання української громади. У 2003 році Федерація була офіційно зареєстрована Міністерством юстиції Республіки Вірменія. Головою організації на теперішній час є Анна Арутюнян (Трегуб). Керівництвом Федерації створені регіональні відділення в містах Ванадзор, Гюмрі, Раздан, Іджеван та Севан. Осередок знаходиться у м.Єреван.

При Федерації функціонують аматорські колективи: ансамбль української пісні «Дніпро» (м. Єреван), вокальний ансамбль «Вербиченька» (м. Ванадзор). Крім того, громадська організація має свій друкований орган – часопис «Дніпро - Славутич», заснований у квітні 1997 року, який видається за підтримки держави (Вірменії), виходить 1 раз на місяць українською та вірменською мовами тиражем 500 екземплярів. Головний редактор – Голова Федерації Анна Арутюнян (Трегуб).

Іншим об’єднанням, яке проводить активну консолідацію громадян України у Вірменії, надає гуманітарну допомогу та бере участь у культурному житті співвітчизників є громадська організації «Український Форум», яка сприяння отриманню громадянами України гуманітарної та інформаційної допомоги, а також проводить культурні та просвітницькі заходи. Організація також дислокується у м.Єреван. Керівник НУО «Український Форум» - Олена Шевчук.

Окремої уваги заслуговує діяльність Єреванського навчально-наукового інституту Західноукраїнського національного університету, на базі якого є стаціонарна і заочна форми навчання. Інститут виділяє безкоштовні місця для громадян Вірменії – етнічних українців. Науково-викладацький та студентський склад інституту бере активну участь у житті української громади Вірменії. Директор Єреванського ННІ ЗУНУ – Саак Гудратян, почесний консул України в м.Ванадзор, Республіка Вірменія.

Посольство України в Республіці Вірменія взаємодіє з зазначеними організаціями, а також, в межах компетенції, надає сприяння їх в діяльності, у т.ч. у рамках проведення культурно-гуманітарних, мистецьких та творчих заходів.

Крім цього, приватні особи-громадяни Вірменії систематично демонструють готовність надання гуманітарної підтримки та допомоги громадянам України, які перебувають у Вірменії через війну рф в Україні, а також – посильне сприяння шляхом передачі товарів та фінансових коштів на потреби Сил Оборони України, за власної ініціативи реалізують культурні проєкти в Україні та Вірменії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux