• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • հայերեն
Надзвичайні ситуації
Опубліковано 18 квітня 2024 року о 07:48

У разі подій надзвичайного характеру за участю громадян України дипломатичні та консульські установи України вживають заходів оперативного реагування з метою забезпечення надання необхідної допомоги фізичним та юридичним особам України за кордоном та інформують про це усіх, кого це стосується в Україні.

Якщо під час перебування за кордоном Вас затримали чи заарештували або у будь-який іншій формі обмежили Вашу свободу, Ви опинилися у небезпечному становищі внаслідок надзвичайної ситуації, в зоні стихійного лиха, постраждали в результаті громадських заворушень, дорожньо-транспортної пригоди, стали жертвою скоєного проти Вас злочину тощо, необхідно невідкладно повідомити про це дипломатичне представництво чи консульську установу України за кордоном або звернутися з такою вимогою до компетентних органів країни перебування.

У разі затримання або арешту громадянам України надається відповідне сприяння у пошуку кваліфікованого захисника або забезпеченні безоплатною правовою допомогою, якщо така можливість передбачена законодавством відповідної країни. Консульські посадові особи стежать за умовами утримання під вартою, які мають відповідати вимогам гігієни та санітарії, ходом розгляду справи та за необхідності вживають заходів для відновлення порушених процесуальних та інших прав. Разом з цим, співробітники дипломатичних та консульських установ України не є суб’єктами кримінального чи цивільного процесу та не можуть брати участь у розгляді справ в якості адвокатів, захисників, постійних представників інтересів тощо.

МЗС забезпечується інформування родичів затриманих чи заарештованих громадян України про хід слідства та судового розгляду справи. При цьому, слід враховувати, що, як правило, доступ до матеріалів слідства мають лише уповноважені особи, а нерозголошення відомостей про хід провадження у справі забезпечується таємницею слідства. Тому консул має право на отримання інформації за результатами слідства у терміни та у порядку, які передбачені законодавством відповідної країни.

У разі смерті громадянина України за кордоном, дипломатичними та консульськими установами здійснюється комплекс заходів, спрямованих на з'ясування обставин смерті, інформування рідних померлих, оформлення необхідних документів та надання сприяння у репатріації труни з тілом або урни з прахом в Україну. У разі порушення кримінальної справи у зв’язку зі смертю особи, консул забезпечує контроль за ходом розслідування та про його результати інформує МЗС, яке, у свою чергу, доводить відповідну інформацію до зацікавлених осіб.
Родичам померлого/загиблого або найближчим в Україні за ступенем спорідненості особам, після отримання відповідного повідомлення від органу МВС, пропонується діяти наступним чином:

— Встановити контакт з відділом оперативного реагування Департаменту консульської служби (працює цілодобово, 01018, м.Київ, Михайлівська пл. 1, тел. 238-16-57, ф. 253-11-24, адреса електронної пошти: [email protected].) або дипломатичним представництвом чи консульською установою України на території відповідної країни для з'ясування обставин справи, вартості ритуальних послуг, у т.ч. витрат на транспортування труни з тілом або урни з прахом в Україну, а, в разі прийняття відповідного рішення, - порядку поховання тіла померлого на території країни перебування.

— На адресу Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України надіслати нотаріально засвідчену заяву, в якій має бути висловлене волевиявлення родичів щодо прийнятного способу та місця поховання померлого.

У разі втрати/викрадення/порчі або закінчення вільних сторінок у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичними та консульськими установами, на підставі наявних у заявника документів, у співпраці з відповідними підрозділами МВС України та керуючись чинним законодавством України, вирішується питання підтвердження особи заявника та належності його до громадянства України для подальшого оформлення таких документів:

З метою підтримання зв’язку та, в разі потреби, надання допомоги, в т. ч. в разі стихійних лих, громадянам України, які проживають/перебувають за кордоном, пропонується стати на консульський облік у відповідній дипломатичній або консульській установі України (залишивши інформацію про адресу проживання та контактний номер телефону).


До уваги громадан України

З метою запобігання потраплянню громадян України у скрутні ситуації за кордоном, пов'язані із наслідками їх втягування у протиправну діяльність на території іноземних держав, Міністерство закордонних справ наполегливо рекомендує громадянам України враховувати таке.

Виїзд громадян України за кордон має здійснюватися на законних підставах відповідно до запланованої мети поїздки та згідно з вимогами чинного законодавства України та країни призначення.

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування, здійснення підприємницької діяльності, в рамках виконання зовнішньоекономічних контрактів, забезпечення міжнародних перевезень тощо, необхідно свідомо та відповідально ставитися до вибору пропонованої діяльності та порядку її здійснення, реалізовуючи своє право на працю виключно з використанням офіційних механізмів і процедур,

При ньому слід уникати відносин із сумнівними особами та посередницькими структурами, які, користуючись необізнаністю, вразливим становищем та вводячи в оману, можуть мати на меті втягнення особи у злочинну діяльність (контрабанда, наймитство, незаконне надання послуг військового призначення та подвійного використання, торгівля людьми тощо) з відповідними правовими наслідками.

Крім цього, готуючись до закордонної поїздки, громадянам слід з'ясувати можливі застереження М3С щодо відвідання тієї чи іншої країни. Серйозне занепокоєння викликає ситуація, коли, незважаючи, на рекомендації утриматися від поїздок до окремих країн у зв'язку зі складним безпековим становищем та можливими загрозами їхньому життю і здоров'ю, які вимикають у цьому зв'язку, а саме: неправомірні затримання, неможливість місцевої влади гарантувати безпеку та правопорядок, триваючі конфлікти та збройні сутички, мають місце факти виїзду наших громадян до кризових регіонів світу, у тому числі з метою працевлаштування з використанням нелегальних каналів.

МЗС закликає громадян України, які знаходяться за кордоном, дотримуватися заковів країни перебування, а також здійснювати відповідні кроки (ставати на консульський облік, якщо термін перебування перевищуватиме 3 місяці, або повідомляти свої установчі і контактні дані у разі менш тривалої подорожі закордонним дипломатичним і консульським установам), спрямовані на створення передумов, необхідних для забезпечення можливості надання необхідної допомоги у випаду надзвичайних обставин.

У випадку смерті громадянина України

ІПідставою для початку дій консула у випадку смерті громадянина України за кордоном є отримання відповідної інформації з будь-яких джерел (повідомлення компетентних органів або інших офіційних установ країни перебування, ЗМІ, звернення родичів, повідомлення третіх осіб, туристичних та страхових компаній, суднових агентів тощо). Консул невідкладно вживає вичерпних заходів з метою її офіційного підтвердження, а також з’ясування усіх обставин події та повних ідентифікаційних даних померлої/загиблої особи.

При цьому консул:

1) встановлює, на прохання рідних померлого/загиблого, контакт з місцевою ритуальною службою та з’ясовує вартість ритуальних послуг, у т.ч. витрат на транспортування труни з тілом або урни з прахом в Україну, а також поховання на території країни перебування; доводить зазначену інформацію до їх відома;

2) забезпечує належне оформлення документа про реєстрацію смерті громадянина:

а. У випадку, коли реєстрація смерті здійснюється компетентними Республіки Вірменія, необхідно здійснити переклад на українську мову документа про смерть;

b. У випадку, коли реєстрація смерті органами країни перебування не проводилась, зареєструвати смерть в Посольстві України в Республіці Вірменія:

- скласти актовий запис про смерть на підставі медичного документа про смерть;

- видати свідоцтво про смерть та довідку для отримання допомоги на поховання.

3) інформує відділ оперативної роботи ДКС про передачу первинного документа про смерть (зазначивши кому, коли передано документ та шлях його передачі) для унесення відповідних даних до реєстраційної бази;

4) вилучає паспорт померлого/загиблого та надсилає за місцем видачі через експедицію УГС МЗС;

5) відповідно до статті 36 Консульського статуту України вживає заходів для охорони майна, що залишилося після смерті громадянина України, та інформує родичів щодо його складу та місця знаходження;

6) узгоджує з родичами померлого/загиблого питання, пов’язані з доставкою в Україну труни з тілом чи урни з прахом (отримати труну з тілом чи урну з прахом в Україні можуть лише найближчі родичі померлого/загиблого або уповноважені ними особи), або похованням на території Республіки Вірменія, в тому числі:

роз’яснює  родичам померлого/загиблого необхідність надіслати до ДКС МЗС України чи надати консулу нотаріально засвідчену заяву найближчої за ступенем родинності особи, в якій має бути висловлене її волевиявлення щодо прийнятного способу та місця поховання померлого/загиблого;

з’ясовує можливість відшкодування вартості ритуальних послуг родичам померлого/загиблого громадянина України страховою компанією, в якій, можливо, він був застрахований, особою, яка запросила померлого/загиблого до країни перебування, чи працедавцем;

за відсутності у родичів померлого/загиблого коштів для сплати  вартості ритуальних послуг, інформує їх про необхідність пошуку іншого можливого джерела фінансування (шляхом звернення до обласної державної адміністрації України, благодійних організацій, фондів тощо);

лише у випадку, коли пошуки родичами померлого/загиблого можливого джерела фінансування для сплати вартості ритуальних послуг та транспортування труни з тілом або урни з прахом не дали  позитивних результатів, керівником дипломатичної чи консульської установи приймається рішення про оплату вартості ритуальних послуг, у т.ч. видатків на транспортування труни з тілом/урни з прахом в Україну, за рахунок коштів державного бюджету;

 заздалегідь інформує  родичів померлого/загиблого безпосередньо або через УДМС та УМВС України та (ВОР ДКС – в копії) про дату, час і місце отримання в Україні труни з тілом чи урни з прахом або про дату та точне місце поховання за кордоном.            

Довідково: Згідно з існуючими в Україні стандартами виготовлення трун, довжина домовини може становити від 800 до 2300 мм, ширина біля підголів’я – від 400 до 850 мм, ширина біля ніг – від 300 до 500 мм, висота біля підголів’я – від 350 до 500 мм, висота біля ніг – від 280 до 430 мм Для виготовлення металевої вкладки має використовуватись оцинкована тонколистова сталь або біла жерсть товщиною не більше як 0,4 мм.

Труна з тілом померлого/загиблого підлягає опечатуванню посадовими особами Митної служби Республіки Вірменія або опечатується сургучною печаткою Посольства України в присутності консула.

ІІ. Разом з труною/урною надсилаються такі, оформлені належним чином, супровідні документи:

- свідоцтво про смерть;

- довідка про кремацію (у разі кремації тіла);

- довідка про відсутність сторонніх вкладень до труни/урни;

- медична довідка про відсутність у померлого/загиблого інфекційних захворювань, видана компетентним органом санітарно-епідеміологічної служби Республіки Вірменія та її переклад на українську мову або видана консулом на підставі вищезгаданого документу;

- довідка про смерть до органів соціального захисту населення для одержання допомоги на поховання (у разі реєстрації смерті Посольством України);

- опис речей і коштовностей померлого/загиблого (у разі наявності).

Пакет вищезазначених документів може передаватися також через особу, яка супроводжує труну з тілом чи урну з прахом в Україну.

ІІІ. У разі, якщо за фактом смерті громадянина України за кордоном проводиться кримінальне розслідування, консул зобов’язаний контролювати його хід та інформувати ДКС МЗС України про його результати.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux