• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
 • հայերեն
Політичні відносини між Україною та Вірменією
Опубліковано 24 серпня 2012 року о 13:23

18 грудня 1991 Вірменія визнала незалежність України.

Дипломатичні відносини встановлено 25 грудня 1991 року.

У січні 1993 року відкрилося Посольство Республіки Вірменія в Україні.

Діяльність Посольства України у Вірменії розпочато у вересні 1996 року.

Головним політичним документом, що заклав основи двосторонніх відносин, є Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Вірменія, підписаний 14 травня 1996 року.

10-11 лютого 2011 року Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко відвідав з офіційним візитом Республіку Вірменія, у ході якого відбулися українсько-вірменські переговори на рівні глав зовнішньополітичних відомств двох країн. Міністра закордонних справ України прийняв Президент Республіки Вірменія С.А.Саргсян.

За підсумками переговорів глав зовнішньополітичних відомств підписані Програма українсько-вірменського співробітництва на 2011-2012 роки та Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України при Міністерстві закордонних справ України та Дипломатичною школою Міністерства закордонних справ Республіки Вірменія.

1-2 липня 2011 року відбувся офіційний візит в Україну Президента Республіки  Вірменія, у ході якого проведено переговори глав двох держав В.Ф.Януковича та С.А.Саргсяна, зустрічі Президента Вірменії з Головою Верховної Ради України В.М.Литвином та В.о.Прем’єр-міністра України А.П.Клюєвим. У рамках візиту Глави Вірменської держави в Київ відбулося відкриття Днів культури Вірменії в Україні та проведено Українсько-вірменський бізнес-форум. Напередодні візиту С.Саргсяна (29-30 червня ц.р.) в Києві проведено П’яте засідання Спільної міжурядової українсько-вірменської комісії з питань економічного співробітництва.

За результатами українсько-вірменських переговорів сторони висловили взаємну зацікавленість в інтенсифікації двостороннього політичного діалогу. Відзначено важливість продовження практики регулярних контактів між зовнішньополітичними  відомствами двох країн, зокрема, проведення консультацій між МЗС України та Вірменії з актуальних питань двостороннього порядку денного та регіональної проблематики.

Підписано низку двосторонніх документів, серед яких Протокол до Угоди про повітряне сполучення, Угода про співпрацю між міністерствами фінансів двох країн, Програма співробітництва між міністерствами охорони здоров’я України та Вірменії.

11-12 липня 2011 року на запрошення Голови Національних Зборів Республіки Вірменія відбувся офіційний візит до Республіки Вірменія Голови Верховної Ради України В.М.Литвина.

У ході візиту проведено переговори парламентських делегацій сторін, зустрічі В.М.Литвина з Прем’єр-міністром Республіки Вірменія Т.С.Саркісяном, Католікосом Усіх Вірмен Гарегіном ІІ, а також членами президії Національної академії наук Вірменії. В.М.Литвина прийняв Президент Вірменії С.А.Саргсян.

Під час переговорів акцентовано увагу на активізації співпраці між законодавчими органами України та Вірменії. Сторони відзначили важливість здійснення регулярних міжпарламентських контактів, чому сприятиме регулярне проведення зустрічей парламентських груп дружби.

Підсумки політичного року було підбито главами зовнішньополітичних відомств України та Вірменії під час зустрічі в рамках їхньої участі у 18-му засіданні Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ (06 грудня 2011 року, м. Вільнюс). К.І.Грищенко та Е.А.Налбандян обговорили питання політичного діалогу і процес нагірно-карабаського врегулювання. Сторони висловили задоволення регулярними та інтенсивними контактами між двома країнами протягом 2011 року.

18-19 квітня 2012 року у м. Київ відбулися політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Вірменії. До порядку денного цього заходу було включено питання двосторонньої співпраці у політичній, торговельно-економічній та культурно-гуманітарній сферах, визначених Програмою українсько-вірменського співробітництва на 2011-2012 роки, а також актуальних міжнародних і регіональних питань. Зазначений захід дозволив намітити двосторонні обміни на очікувану перспективу. Серед пріоритетних – проведення у другій половині ц.р. чергового засідання Спільної міжурядової комісії з питань економічного співробітництва.

1-2 липня 2012 року відбувся робочий візит Президента Республіки Вірменія С.А.Саргсяна в Україну, в рамках якого він відвідав фінальний матч і церемонію закриття континентального футбольного форуму „Євро-2012” та провів зустріч з Президентом України В.Ф.Януковичем. Під час бесіди Глави двох держав обговорили питання двостороннього співробітництва, зокрема торговельно-економічну взаємодію. Беручи до уваги факт головування України в ОБСЄ у 2013 році, порушувалися питання його пріоритетів і двосторонньої співпраці в рамках Організації.

Підсумки політичних відносин протягом 2012 року було підбито у ході зустрічі Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ Вірменії Е.А.Налбандяном в рамках їхньої участі у засіданні Ради міністрів закордонних справ СНД 4 грудня 2012 року у м. Ашгабат. Під час зустрічі також відбулося обговорення визначених Україною пріоритетів в рамках її головування в ОБСЄ у 2013 році.

15 липня 2013 року відбувся робочий візит Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари у якості Діючого голови ОБСЄ до Республіки Вірменія. Проведено зустрічі Міністра з Президентом С.А.Саргсяном, Головою Національних Зборів О.А.Абраамяном, Президентом невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки Б.С.Саакяном та лідером партії «Процвітаюча Вірменія» Г.К.Царукяном.

            Відбулися переговори Міністра Л.О.Кожари з Міністром закордонних справ Республіки Вірменія Е.А.Налбандяном у форматі віч-на-віч та у розширеному складі делегацій сторін.

Під час зустрічей і переговорів обговорено низку актуальних питань, як безпосередньо пов’язаних з Українським головуванням в ОБСЄ, так і на напрямі українсько-вірменського співробітництва.

            Обопільно висловлено задоволення високим рівнем українсько-вірменських політичних відносин, свідченням чого є регулярність зустрічей між керівництвом обох держав протягом останнього часу.

            Вірменською стороною підтверджено запрошення Президенту України В.Ф.Януковичу відвідати Вірменію з офіційним візитом.

            Під час зустрічі із Головою Національних Зборів підтверджено запрошення української сторони Спікеру Вірменського парламенту відвідати Україну з офіційним візитом.

Свідченням позитивної налаштованості сторін на активний розвиток двостороннього політичного діалогу є зміст і характер зустрічей Посла України в Республіці Вірменія з  керівництвом країни перебування, а також главами міністерств і відомств Вірменії. Зокрема, протягом 2012-2013 років проведено зустрічі з:

-         Головою та віце-спікером Національних Зборів РВ;

-         Прем’єр-міністром РВ;

-         Міністром та заступниками Міністра закордонних справ РВ;

-         керівниками управлінь Апарату Президента Республіки Вірменія;

-         главами міністерств і відомств;

-         керівниками фракцій Вірменського парламенту та постійних делегацій Національних Зборів РВ у ПА РЄ, ПА ОБСЄ та ПАЧЕС.

Протягом 2014 року політичних контактів між Україною та Вірменією не відбувалось. Це було пов`язано з голосуванням Вірменії 27 березня 2014 року в ГА ООН «Щодо територіальної цілісності України». Як відомо, Вірменія підтримала Росію в цьому питанні.


2015 рік.

14 січня 2015 року Посол України в Республіці Вірменія провів зустріч з віце-спікером, керівником парламентської делегації Республіки Вірменія в ПА РЄ Е.Нагдалян.

У ході зустрічі сторони обговорили політико-економічні зв'язки Вірменії та України, їх взаємодію в різних сферах, подальший розвиток міжпарламентських відносин та співробітництво в міжнародних структурах.
Сторони торкнулися також майбутній сесії ПА РЄ та особливостей роботи національних делегацій в цій структурі.

31 березня 2016 року в Єревані проведено політичні консультації на рівні директорів департаментів зовнішньополітичних відомств обох держав, продовжено роботу щодо укладення двосторонніх договорів.

11 листопада 2016 року в рамках збереження та розвитку політичного діалогу відбулася телефонна розмова Президента України П.Порошенка з Президентом Республіки Вірменія С.Саргсяном. Глави держав відзначили обопільну налаштованість розвивати двостороннє співробітництво в усіх сферах, що становлять взаємний інтерес. Було наголошено на важливості поглиблення торговельно-економічної складової співпраці між Україною та Вірменією. В цьому контексті було домовлено розглянути терміни проведення чергового засідання Спільної міжурядової українсько-вірменської комісії з питань економічного співробітництва. Обговорювалося також співробітництво в гуманітарній сфері. Президент П.Порошенко висловив вдячність за сприяння вірменської сторони роботі Науково-навчальному інституту Тернопільського національного економічного університету у м. Єреван.  Окрему увагу глави держав приділили взаємодії між Україною та Вірменією в рамках ООН.

12 листопада 2016 року відбулася телефонна розмова Міністра закордонних справ України П.Клімкіна з Міністром закордонних справ Республіки Вірменія Е.Налбандяном. Очільники зовнішньополітичних відомств двох країн, у продовження телефонної розмови президентів 11 листопада, обговорили низку питань двостороннього співробітництва, а також співпрацю України та Вірменії у міжнародних організаціях.

17 листопада 2016 р. відбувся робочий візит до Вірменії Міністра науки та освіти України Л.М.Гриневич до Єревану для участі у неформальній зустрічі Міністрів закордонних справ країн учасниць «Східного партнерства». На полях цього заходу відбулися переговори з Міністром науки та освіти РВ Л.Мкртчяном. Було досягнуто згоду щодо опрацювання рамкової угоди про співробітництво в галузі освіти.

15-16 листопада 2017 року в Єревані відбулися перші в історії двосторонніх відносин українсько-вірменські консультації з консульсько-правових питань на рівні керівників консульських служб обох країн. Під час переговорів було обговорено стан та перспктиви розвитку відносин між країнами у консульській сфері, зокрема, у питаннях вдосконалення діючої договірно-правової бази, захисту прав та інтересів громадян України на території Республіки Вірменія та громадян Вірменії на території України тощо.

Також, у рамках консультацій, відбулася зустріч Директора департаменту консульської служби МЗС України С.О.Погорельцева з Заступником Міністра закордонних справ Вірменії Ш.М.Кочаряном.

15 грудня 2017 року відбувся візит Міністра закордонних справ РВ Е.Налбандяна в Україну з метою участі у засіданні РМЗС ОЧЕС.

27 червня 2018 року Тимчасовий повірений у справах України в Республіці Вірменія Денис Автономов на чолі української делегації взяв участь у 38-му засіданні Ради міністрів закордонних справ країн-членів Організації Чорноморського Економічного Співробітництва (ОЧЕС), яке проходило в м.Єреван під головуванням Міністра закордонних справ Вірменії Зограба Мнацаканяна.

У своєму виступі Глава української делегації наголосив, що лише відновлення миру і стабільності в регіоні, суверенітету і територіальної цілісності країн-членів Організації у межах міжнародно визначених кордонів може  забезпечити міцну основу для розвитку співробітництва країн ОЧЕС.

Указом Президента України Петра Порошенка від 19 червня 2018 року Петро Литвин призначений Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Вірменія.

13 вересня 2018 року Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Вірменія П.М.Литвин вручив вірчі грамоти Президенту Республіки Вірменія А.В.Саркісяну.
Під час бесіди П.М.Литвина та А.В.Саркісяна відзначено багатовікові традиційно дружні стосунки між українським та вірменським народами, обговорено питання двосторонніх відносин, у тому числі перспективи економічного та гуманітарного співробітництва.

13 жовтня 2018 року в м. Єреван відбулася урочиста церемонія відкриття пам’ятника українському поету Тарасу Григоровичу Шевченку, участь в якій взяли Державний секретар МЗС України А.Заяць, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Вірменія П.Литвин, Депутат Національних Зборів Вірменії, лідер партії «Процвітаюча Вірменія» Г.Царукян, за безпосередньої участі якого було виготовлено та встановлено зазначений монумент, заступник міністра культури Вірменії В.Будумян, українські дипломати та члени їхніх родин, представники української громади Вірменії та актив вірменської діаспори України, посадові особи з числа керівництва Запорізької області, професорсько-викладацький склад та студенти Єреванського навчально-наукового інституту Тернопільського національного економічного університету, представники інтелігенції, засобів масової інформації Вірменії тощо.

11 жовтня 2018 року директора Єреванського навчально-наукового інституту Тернопільського національного університету Саака Гудратяна призначено Почесним консулом України в м.Ванадзор.

18 жовтня 2018 року Вірменію відвідав Заступник міністра закордонних справ України В.М.Боднар. У рамках візиту відбулися перші з 2014 року українсько-вірменські політичні консультації, в ході яких було обговорено питання двостороннього співробітництва, перспективи взаємодії сторін в рамках міжнародних організацій, а також питання регіональної безпеки.

7 грудня 2018 року Надзвичайний і Повноважний Посол України П.Литвин взяв участь у державних заходах, присвячених 30 річчю Спітакського землетрусу. У містах Гюмрі, Ванадзор та Спітак відбулися церемонії покладання квітів до меморіалів жертвам землетрусу за участю вищого державного керівництва Вірменії, керівників дипломатичних місій тощо.

29-31 січня 2019 року у м.Єреван перебувала делегація Міністерства юстиції України на чолі з Першим заступником Міністра юстиції О.Сукмановою. У рамках візиту Перший заступник міністра юстиції О.Сукманова та Директор Департаменту державної реєстрації та нотаріату В.Гайдук взяли участь у Конференції щодо презентації Першого національного звіту Ініціативи транспарентності видобувних галузей («EITI First National Report»). У рамках цього візиту відбулась зустріч  Першого заступника Міністра юстиції О.Сукманової з Міністром юстиції Вірменії А.Зейналяном, у рамках якої Сторони обмінялись досвідом проведення реформ у сфері юстиції. У зустрічі взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол України у Республіці Вірменія П.Литвин.

4 лютого 2019 року Посол України П.Литвин зустрівся з Головою Національних Зборів Республіки Вірменія А.Мірзояном.

П.Литвин привітав А.Мірзояна з обранням Головою Парламенту та побажав йому плідної роботи на цій відповідальній посаді. П.Литвин також привітав вірменський народ з початком роботи Парламенту сьомого скликання.

Під час бесіди П.Литвина та А.Мірзояна було обговорено актуальні питання порядку денного українсько-вірменських відносин. Сторони відзначили вагомість міжпарламентського співробітництва для активізації та зміцнення українсько-вірменських відносин у двосторонньому та багатосторонньому форматах, наголосили на важливості ефективного функціонування груп дружби в законодавчих органах.

Сторони порушили питання двостороннього співробітництва, перспектив взаємодії сторін в рамках міжнародних організацій, а також регіональної безпеки.

Підкреслено важливість активізації українсько-вірменської співпраці в культурній, освітній, торгівельно-економічній, гуманітарній сферах.

Особливу увагу було приділено питанням розвитку ситуації довкола Криму.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux