Посольство України в Республіці Вірменія

, Київ 15:13

Українці у Вірменії

За даними Національного статистичного управління та Агентства міграції Міністерства територіального управління РВ, сьогодні у Вірменії проживають представники понад двадцяти національностей, що становить три відсотки від загальної кількості населення країни.

Згідно перепису населення 2001 року, у Вірменії проживало 1633 етнічних українця, переважно жінки.

За даними досліджень, близько 50% українців мають вищу освіту. З них на сьогоднішній день роботою забезпечені лише 10%. Значна кількість етнічних українців – пенсіонери та люди похилого віку. Близько 30% українців – спеціалісти із середньою технічною освітою. Рівень їх зайнятості низький, більшість з них працюють не за спеціальностями, на малооплачуваних роботах.

Для Вірменії характерне дисперсне проживання етнічних українців, що пов’язане з їх малочисельністю. Однак можна виділити такі міста як Єреван, де проживає більшість етнічних українців, а також Ванадзор, Гюмрі, Раздан, Іджеван та Севан.

У 1995 році у Вірменії була створена Федерація українців Вірменії «Україна» (громадська організація), яка проводить активну роботу, спрямовану на задоволення потреб вірменського українства, збереження та пропаганду української культури, традицій, звичаїв.

Голова Федерації – Явір Романія Миколаївна, тел.: (37410) 26-81-01; 091-26-81-01. Керівництвом Федерації створені регіональні відділення в містах Ванадзор, Гюмрі, Раздан, Іджеван та Севан.

Федерація українців Вірменії «Україна» має свій друкований орган – часопис «Дніпро - Славутич», який виходить раз на місяць українською та вірменською мовами. У квітні 2007 року газета відзначила своє 10-річчя. Адреса редакції: Єреван, пр.Аршакуняц 2, кім.11, тел. (7410) 54 54 09, шеф-редактор часопису: Явір Романія Миколаївна. При Федерації створені чотири аматорські колективи, а нещодавно (квітень 2008 р.) – молодіжна організація «Українська молодь Вірменії».

В рамках української громади функціонують такі аматорські художні колективи: Український хор “Дніпро» (м.Єреван), Ансамбль української пісні «Вербиченька» (м.Ванадзор), Дитячий ансамбль «Дзвіночок» (м.Єреван), Дитячий хореографічний ансамбль «Малятко» (м.Єреван).

Оскільки права нацменшин захищені статтею 37 Конституції Республіки Вірменія, відповідно до якої: «Громадяни, які належать до національних меншин, мають право на збереження традицій, розвиток мови і культури», українці користуються рівними правами на території країни проживання. Вірменська держава у міру своїх можливостей піклується про забезпечення прав і потреб національних меншин, зокрема, шляхом бюджетного фінансування. Так у 2005 році державою було виділено у користування будинок – Культурний центр національних меншин (адреса: вул. Сар’яна 22, 15 поверх) - де українці, разом з іншими нацменшинами Вірменії, мають можливість задовольняти свої потреби, проводити культурно-освітні заходи. Проте, враховуючи економічні, соціальні проблеми, з якими стикаються всі громадяни Вірменії, ця підтримка бажає кращого.

Національні меншини республіки без будь-яких обмежень відзначають свої національні свята, розвивають і пропагують свої традиції та духовні цінності шляхом організації різноманітних заходів, виставок, фестивалів художньої творчості.

Не обмежене право нацменшин на створення власного телебачення або радіо, випуск періодичних видань. Мовами нацменшин видається понад 10 газет та журналів. На громадському радіо Вірменії є щотижневі передачі про життя нацменшин Вірменії, зокрема російськомовна «Армения – наш дом».

За інформацією Агентства міграції Міністерства територіального управління РВ, на даний час на території Республіки Вірменія постійно або тимчасово проживають близько 1000 громадян України.