Посольство України в Республіці Вірменія

, Київ 15:15

Політичні відносини між Україною та Вірменією

18 грудня 1991 Вірменія визнала незалежність України.

Дипломатичні відносини встановлено 25 грудня 1991 року.

У січні 1993 року відкрилося Посольство Республіки Вірменія в Україні.

Діяльність Посольства України у Вірменії розпочато у вересні 1996 року.

Головним політичним документом, що заклав основи двосторонніх відносин, є Договір про дружбу і співробітництво між Україною та Республікою Вірменія, підписаний 14 травня 1996 року.

Указом Президента України В.Ф.Януковича від 22 липня 2010 року І.П.Кухта призначений Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Вірменія.

5 жовтня 2010 року Посол України в Республіці Вірменія І.П.Кухта вручив вірчі грамоти Президенту Вірменії С.А.Саргсяну і приступив до виконання обов’язків глави української дипломатичної місії в Республіці Вірменія.

10-11 лютого 2011 року Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко відвідав з офіційним візитом Республіку Вірменія, у ході якого відбулися українсько-вірменські переговори на рівні глав зовнішньополітичних відомств двох країн. Міністра закордонних справ України прийняв Президент Республіки Вірменія С.А.Саргсян.

За підсумками переговорів глав зовнішньополітичних відомств підписані Програма українсько-вірменського співробітництва на 2011-2012 роки та Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України при Міністерстві закордонних справ України та Дипломатичною школою Міністерства закордонних справ Республіки Вірменія.

1-2 липня 2011 року відбувся офіційний візит в Україну Президента Республіки  Вірменія, у ході якого проведено переговори глав двох держав В.Ф.Януковича та С.А.Саргсяна, зустрічі Президента Вірменії з Головою Верховної Ради України В.М.Литвином та В.о.Прем’єр-міністра України А.П.Клюєвим. У рамках візиту Глави Вірменської держави в Київ відбулося відкриття Днів культури Вірменії в Україні та проведено Українсько-вірменський бізнес-форум. Напередодні візиту С.Саргсяна (29-30 червня ц.р.) в Києві проведено П’яте засідання Спільної міжурядової українсько-вірменської комісії з питань економічного співробітництва.

За результатами українсько-вірменських переговорів сторони висловили взаємну зацікавленість в інтенсифікації двостороннього політичного діалогу. Відзначено важливість продовження практики регулярних контактів між зовнішньополітичними  відомствами двох країн, зокрема, проведення консультацій між МЗС України та Вірменії з актуальних питань двостороннього порядку денного та регіональної проблематики.

Підписано низку двосторонніх документів, серед яких Протокол до Угоди про повітряне сполучення, Угода про співпрацю між міністерствами фінансів двох країн, Програма співробітництва між міністерствами охорони здоров’я України та Вірменії.

11-12 липня 2011 року на запрошення Голови Національних Зборів Республіки Вірменія відбувся офіційний візит до Республіки Вірменія Голови Верховної Ради України В.М.Литвина.

У ході візиту проведено переговори парламентських делегацій сторін, зустрічі В.М.Литвина з Прем’єр-міністром Республіки Вірменія Т.С.Саркісяном, Католікосом Усіх Вірмен Гарегіном ІІ, а також членами президії Національної академії наук Вірменії. В.М.Литвина прийняв Президент Вірменії С.А.Саргсян.

Під час переговорів акцентовано увагу на активізації співпраці між законодавчими органами України та Вірменії. Сторони відзначили важливість здійснення регулярних міжпарламентських контактів, чому сприятиме регулярне проведення зустрічей парламентських груп дружби.

Підсумки політичного року було підбито главами зовнішньополітичних відомств України та Вірменії під час зустрічі в рамках їхньої участі у 18-му засіданні Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ (06 грудня 2011 року,                           м. Вільнюс). К.І.Грищенко та Е.А.Налбандян обговорили питання політичного діалогу і процес нагірно-карабаського врегулювання. Сторони висловили задоволення регулярними та інтенсивними контактами між двома країнами протягом 2011 року.

18-19 квітня 2012 року у м. Київ відбулися політичні консультації між зовнішньополітичними відомствами України та Вірменії, участь у яких взяв Посол України у Вірменії І.П.Кухта. До порядку денного цього заходу було включено питання двосторонньої співпраці у політичній, торговельно-економічній та культурно-гуманітарній сферах, визначених Програмою українсько-вірменського співробітництва на 2011-2012 роки, а також актуальних міжнародних і регіональних питань. Зазначений захід дозволив намітити двосторонні обміни на очікувану перспективу. Серед пріоритетних – проведення у другій половині ц.р. чергового засідання Спільної міжурядової комісії з питань економічного співробітництва.

1-2 липня 2012 року відбувся робочий візит Президента Республіки Вірменія С.А.Саргсяна в Україну, в рамках якого він відвідав фінальний матч і церемонію закриття континентального футбольного форуму „Євро-2012” та провів зустріч з Президентом України В.Ф.Януковичем. Під час бесіди Глави двох держав обговорили питання двостороннього співробітництва, зокрема торговельно-економічну взаємодію. Беручи до уваги факт головування України в ОБСЄ у 2013 році, порушувалися питання його пріоритетів і двосторонньої співпраці в рамках Організації.

Підсумки політичних відносин протягом 2012 року було підбито у ході зустрічі Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Міністром закордонних справ Вірменії Е.А.Налбандяном в рамках їхньої участі у засіданні Ради міністрів закордонних справ СНД 4 грудня 2012 року у м. Ашгабат. Під час зустрічі також відбулося обговорення визначених Україною пріоритетів в рамках її головування в ОБСЄ у 2013 році.

15 липня 2013 року відбувся робочий візит Міністра закордонних справ України Л.О.Кожари у якості Діючого голови ОБСЄ до Республіки Вірменія. Проведено зустрічі Міністра з Президентом С.А.Саргсяном, Головою Національних Зборів О.А.Абраамяном, Президентом невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки Б.С.Саакяном та лідером партії «Процвітаюча Вірменія» Г.К.Царукяном.

            Відбулися переговори Міністра Л.О.Кожари з Міністром закордонних справ Республіки Вірменія Е.А.Налбандяном у форматі віч-на-віч та у розширеному складі делегацій сторін.

Під час зустрічей і переговорів обговорено низку актуальних питань, як безпосередньо пов’язаних з Українським головуванням в ОБСЄ, так і на напрямі українсько-вірменського співробітництва.

            Обопільно висловлено задоволення високим рівнем українсько-вірменських політичних відносин, свідченням чого є регулярність зустрічей між керівництвом обох держав протягом останнього часу.

            Вірменською стороною підтверджено запрошення Президенту України В.Ф.Януковичу відвідати Вірменію з офіційним візитом.

            Під час зустрічі із Головою Національних Зборів підтверджено запрошення української сторони Спікеру Вірменського парламенту відвідати Україну з офіційним візитом.

Свідченням позитивної налаштованості сторін на активний розвиток двостороннього політичного діалогу є зміст і характер зустрічей Посла України в Республіці Вірменія з  керівництвом країни перебування, а також главами міністерств і відомств Вірменії. Зокрема, протягом 2012-2013 років проведено зустрічі з:

-         Головою та віце-спікером Національних Зборів РВ;

-         Прем’єр-міністром РВ;

-         Міністром та заступниками Міністра закордонних справ РВ;

-         керівниками управлінь Апарату Президента Республіки Вірменія;

-         главами міністерств і відомств;

-         керівниками фракцій Вірменського парламенту та постійних делегацій Національних Зборів РВ у ПА РЄ, ПА ОБСЄ та ПАЧЕС.

Регулярними є плідні робочі контакти Посла і дипломатів Посольства з керівниками середньої ланки міністерств і відомств Вірменії, що сприяє підтриманню високої динаміки двосторонніх обмінів та достатньо високого іміджу нашої країни у Вірменії. 

Протягом 2014 року політичних контактів між Україною та Вірменією не відбувалось. Це було пов`язано з голосуванням Вірменії 27 березня 2014 року в ГА ООН «Щодо територіальної цілісності України».

Як відомо, Вірменія підтримала Росію в цьому питанні.

В 2014 році Посол України в Республіці Вірменія І.Кухта неодноразово зустрічався з Прем`єр-міністром, спікером Національних Зборів та Міністром закордонних справ Вірменії.

Були проведені зустрічі з усіма представниками політичних партій в парламенті країни.

Завдяки цим зустрічам вдалося пом`якшити позицію Вірменії щодо відношення до України: Вірменія зайняла більш нейтральне ставлення до подій на Сході України.

Завдяки зусиллям Посольства України вдалося запобігти відкриття прямого авіарейсу Сімферополь-Єреван-Сімферополь авіакомпанії "Грозний Авіа".

В листопаді п.р. під час конференції «Досвід міжнаціонального та міжконфесійного співробітництва», яка була організована Єреванським аналітичним центром з глобалізації і регіонального співробітництва, було організоване розповсюдження матеріалів щодо незаконного утримання на території Росії народного депутата льотчиці Надії Савченко.

2015 рік.

14 січня 2015 року Посол України в Республіці Вірменія І.Кухта провів зустріч з віце-спікером, керівником парламентської делегації Республіки Вірменія в ПА РЄ Е.Нагдалян.

У ході зустрічі сторони обговорили політико-економічні зв'язки Вірменії та України, їх взаємодію в різних сферах, подальший розвиток міжпарламентських відносин та співробітництво в міжнародних структурах.
Сторони торкнулися також майбутній сесії ПА РЄ та особливостей роботи національних делегацій в цій структурі.

27 січня 2015 року Посол України в Республіці Вірменія Іван Кухта дав інтерв’ю  дав інтерв’ю вірменському телеканалу «А1+».

Інтерв’ю Посла розміщено за адресою  www.a1plus.am.

2 лютого 2015 року Посол України в Республіці Вірменія І.Кухта провів прес-конференцію в «Медіа-центрі» для провідних вірменських ЗМІ.

Прес-конференція була присвячена основним подіям в Україні, зокрема, виконанню Мінських домовленостей та врегулюванню ситуації на Сході України.

Значну увагу було приділено українсько-вірменським відносинам.

Press release

Photo
Video

http://www.panarmenian.net/arm/photoset/all/7313/

http://armenpress.am/arm/multimedia/slideshows/54490/

http://www.yerkirmedia.am/?act=news&lan=hy&id=24323

http://www.kentron.tv/index.php/am/news/item/8314-news-02022015.html

11 червня ц.р. Посол України  в Республіці Вірменія І.Кухта  взяв участь  у конференції : “Співробітництво НАТО – Вірменія у контексті нових викликів”, яка була організована Аналітичним центром з глобалізації та регіонального співробітництва.

В конференції взяли участь депутати Національних Зборів РВ, відомі вірменські експерти, представники міжнародних організацій та дипломатичних місій, акредитованих у Вірменії.

Основною темою  конференції було співробітництво НАТО з Вірменією на сучасному етапі.

Друга важлива тема, яка порушувалась під час конференції, була пов’язана з подіями на Сході України.

26 червня ц.р. Посол України в Республіці Вірменія І.Кухта взяв  участь у роботі наукової конференції  «Правовий статус постійного нейтралітету Туркменістану - фундамент сталого розвитку та конструктивного міжнародного співробітництва», яка пройшла в  Єреванському державному університеті.